Mui Ne i Phan Rang

Nowe zasady wjazdu do Wietnamu

Wietnam otworzył swoje granice dla podróżujących z Europy. Według nowych zasad należy przed wylotem uzyskać e-wizę, która pozwala na pobyt w kraju przez 30 dni (wiza jest jednorazowa). Koszt takiej wizy to 25 USD. Nie ma już możliwości ubiegania się o wizę on-arrival.  Na chwilę obecną Wietnam zawiesił wymóg przedstawienia negatywnego wyniku testu wykonanego przed wylotem.

Dokumenty wymagane do podróży do Wietnamu:

  • Paszport ważny minimum 6 miesięcy
  • Visa
  • Ubezpieczenie obejmujące leczenie COVID-19
  • Wypełnienie formularzy deklaracji zdrowotnych (jeśli wymagają tego linie lotnicze)
Mui Ne and Phan Rang are the two best kayak beds during their stay in Vietnam. Wiejące tu od listopada do kwietnia Passaty, gwarantują pływanie  praktycznie codziennie przy sile wiatru od 8 (hydrofoil) do 35 węzłów.
Mui Ne to rybacka wioska położona ok 200 km na wschód od największego miasta na południu  Wietnamu – Ho Chi Minh City. Zatoka Mui Ne, nad którą mieści się większość szkółek kajtowych, rozpościera się na długości około 8 km. Na miejscu znajduje się pełna baza resturacyjno-hotelowa, salony SPA, oraz wiele innych atrakcji dla chcących odpocząć po całym dniu na wodzie.

Głęboka woda na spocie stwarza idealne warunki do nauki od zera, a także umożliwia nam prowadzenie zajęć z deskami hydrofoil.

Wiatr w Wietnamie to pasaty, wiejące tam w sezonie zimowym z kierunku N, NE, od listopada do kwietnia. Pływanie w Mui Ne zwykle zaczyna się około 10:00, kończy wraz z zachodem Słońca około 17:30-18:00. Średnie temperatury w ciągu całego sezonu wahają się pomiędzy 28-33 stopni celsjusza. Temperatura wody to 27-28 stopni.

Podłoże na spocie to piasek. Niepotrzebne są tutaj buty. Nie mają też znaczenia pływy, ze względu na głęboką wodę. Glinka zawarta w piasku powoduje, że kolor wody nie jest turkusowy, jak można by się spodziewać. Bardziej przypomina barwą Bałtyk 😉

W Mui Ne mamy przybój, czyli shorebreak (zdjęcie u góry po lewej). Jest to cecha charakterystyczna dla spotów z głęboką wodą. Fale łamią się blisko brzegu, dlatego lekcje dla rozpoczynających naukę odbywają się na plaży, a następnie w wodzie, 50m od brzegu, poza zasięgiem przyboju. Na pozostałej części, zatoka Mui Ne jest 'choppy’.

Phan Rang

Phan Rang to miasto leżące 135 km na północny-wschód od Mui Ne. W języku wietnamskim oznacza Wiatr i Słońce. Liczy sobie około 150 tys. mieszkańców. Spot kajtowy znajduje się nad zatoką My Hoa, 22 km od miasta w kierunku NE. W chwili obecnej funkcjonuje tutaj 4 bazy kitesurfingowe. Najstarsza Phi Kite School, Phan Rang Kite Center, Vietnam Surf Camping by Rip Curl oraz Sorrento Beach Club. Każda z nich oferuje możliwość zakwaterowania w prywatnych pokojach lub dormach, wyżywienie w restauracjach oraz storage i opiekę beach boyów. Najszybszą opcją dostania się do Phan Rang to przelot Ho Chi Minh City – Cam Rahn i transfer busem do jednej z baz. Drugą, bardziej budżetową opcją jest transfer busem bezpośrednio z lotniska w Ho Chi Minh lub z Mui Ne.

Wiatr w sezonie zimowym (listopad – marzec) wieje z kierunków Północ, Północny – Wschód, ze średnią prędkością 20-25 węzłów (12-13 m/s) w ciągu całego dnia. Bywają dni, kiedy siła wiatru spada do 15 węzłów (7-8 m/s), a czasami miłośnicy wysokich skoków mają możliwość polatać przy wietrze nawet do 40 węzłów (20 m/s).

Na lagunie występują pływy. Rzadko kiedy jest możliwość pływania cały dzień. Przy niskim stanie wody zatoka osusza się prawie całkowicie. Tutaj znajdziecie tabele pływów dla zatoki My Hoa. Podłoże to rafa koralowa, w związku z tym warto pomyśleć o zabraniu ze sobą butów.

Nauka od podstaw nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na rafę, którą pokryte jest całe dno zatoki. Spot polecamy bardziej dla osób już pływających w lewo, prawo.

en_GBEnglish